Komin, mrowisko i inne regionalne wypieki.
ŠIMTALAPIS czyli STULIŚCIEC
Stuliściec albo Šimtalapis (po litewsku) jest ciastem wypiekanym przez Litwinów według receptury zapożyczonej od Karaimów z Trok. Wyróżnia się nie tylko walorami smakowymi, ale również oryginalnością, specyficznym sposobem pieczenia i interesującą historią. Do niedawna mało znany turystom odwiedzającym Suwalszczyznę. Litwinki wypiekały go na specjalne uroczystości rodzinne. Jak nazwa wskazuje robione jest ze "stu" cieńko rozwałkowanych warstw drożdżowego ciasta przekładanego rozsmarowanym masłem. Do tak przygotowanego ciasta zawija się mak oraz rodzynki w kształt podkowy albo ślimaka. Wyglądem przypomina makowiec ale ze względu na wielość warstw ciasta ma niepowtarzalny smak. Šimtalapis zdobył kulinarną Perłę 2010 r. w konkursie "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów" podczas Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych – Polagra-Food w Poznaniu.
KOMIN
Komin - drugi karaimski specjał wyglądem przypomina komin fabryczny. Wypiekiem tego specjału zajmuje sie mieszkanka z okolic Puńska - stolicy polskich Litwinów. Przepis zdobyła od Tatarów zamieszkujących na terenie Litwy. Ciasto podobne do ciasta na mrowisko (litewska odmiana faworków); lane przez sitko na gorący olej daje wypieczone kulki, które po odsączeniu i ostudzeniu oblewa sie rozgrzanym miodem pszczelim i upycha do formy w kształcie ściętego stożka. Po zastygnięciu w formie uwalnia sie z niej i oto mamy wypiek podobny do komina.
MROWISKO
Mrowisko - trzeci regionalny wypiek cukierniczy z wyglądu podobny do naszych faworków.Smakiem jednak odbiega od nich. Tajemnica leży w rodzaju ciasta i sposobie przygotowania. Nazwę zapożyczyło od formy w jakiej jest podawane. Na tależyku układa się pojedyncze faworki w stożek. Kolejne warstwy polewa się miodem posypując makiem i rodzynkami. Pychota.
|