pl en es de
zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
 


Skype

+48 875683286
e-mail

 

RSS
Gościniec Drumlin

Ciekawe miejsca na Auksztocie

RAKISZKI

 

Pierwszy raz pałac w Rakiszkach wymieniony był w 1499 roku. Królewskie dobra król Zygmunt August przekazał kniaziowi Krotoszyńskiemu. Później majątek przeszedł w ręce Tyzenhauzów i spadkobierców Przeździeckich. Rakiszki dynamiczny rozwój zawdzięczaja budowie linii kolejowej do Dyneburga.

Obecny wygląd miasta pochodzi z końca XVIII wieku. Centralny plac połączony jest długą  aleją z pałacem klasycystycznym. Z dawnego założenia zostało kilka budynków i układ urbanistyczny. Na placu stoi neogotycki kościół św. Mateusza z 1877 roku. O historii pałacu przeczytasz w artykule: "Co łączy prezydenta Komorowskiego z Rakiszkami" >>


 

BIRŻE

 

W XV wieku Birże przechodzą na własność Radziwiłłów. W pierwszej połowie XVI wieku Radziwiłł "Rudy" postawił zamek, który po przebudowie przez Radziwiłła "Pioruna" staje się prawdziwą rezydencją. Jego syn Krzysztof otacza zamek bastejami na wzór holenderski.

W 1811 roku Radziwiłłowie z linii nieświeskiej, pod pretekstem niespłaconych długów, tracą dobra birżańskie na rzecz Tyszkiewiczów. Po Wojnie Północnej zamek stopniowo popadał w ruinę i Tyszkiewiczowie postawili nową rezydencję po drugiej stronie jeziora. Dzisiaj możemy podziwiać odrestaurowany zamek Radziwiłłów i pałac Tyszkiewiczów w stylu włoskiej willi.


  

Strona główna
WWW.Augustyn