pl en de es
zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
 


e-mail

 

RSS
Gościniec Drumlin

Ciekawe miejsca w Dzukii

DRUSKIENNIKI

  

Nazwa miejscowości pochodzi od soli (lit. druska).  Mikroklimat borów sosnowych, bogactwo źródeł mineralnych i pokładów borowin zadecydowały, że król Stanisław August Poniatowski nadał Druskiennikom status miejscowości leczniczej. Miejscowy znachor Surutis jako pierwszy zauważył lecznicze właściwości miejscowej solanki. Charakterystyczną zabudowę kurortową reprezentują najstarsze na Litwie łazienki zdrojowe, kościół oraz pięknie zdobione drewniane pensjonaty.

Bliskość jeziora i rzeki zachęca do długich spacerów. Przed wojna wielokrotnie przyjeżdżał na kurację Józef Piłsudzki, a dzisiaj polscy turyści do sanatoriów, aquaparku, i na kryty stok narciarski. Pod Druskiennikami w Parku Grutas znajduje się ekspozycja zdemontowanych pomników sowieckich z terenu Litwy.


 

LISZKAWA

 

Liszków jest niewielką wsią  położoną niedaleko Druskiennik. Już w okresie od III wieku p.n.e. do IX wieku na Górze Zamkowej istniało grodzisko. Do dzisaj pozostały fundamenty przyziemia zamku Witolda. Na sąsiedniej Górze Kościelnej są fundamenty kamiennego kościoła. W dole płynie malowniczy Niemen.

Podominikański XVIII-wieczny zespół klasztorny ostatnio został odrestaurowany z najcenniejszym zabytkiem  - barokowym kościołem Św. Trójcy, wzorowanym na warszawskim kościele sakramentek. Rokokowe wnętrze z polichromią, przedstawiającą między innymi chrzest Polski i Litwy. Do Liszkawy można dopłynąć z Druskiennik stateczkiem wycieczkowym. 


 

MERECZ

 

Świetność Merecza dawno przebrzmiała. W XIV wieku wzniesiono zamek obronny, który po bitwie pod Grunwaldem stracił znaczenie. Największy rozkwit nastąpił w wiekach XVI i XVII. W 1569 roku miasto otrzymało prawa magdeburskie. Dzisaj jest sennym miasteczkiem i w niczym nie przypomina czasów rozkwitu. 

Dawniej bywali tu królowie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W Mereczu zmarł w 1648 roku Władysław IV Waza, a w 1744 ostatni męski potomek Wiśniowieckich. Z zabytków pozostały: renesansowy kościół, przebudowany w stylu barokowym, cerkiew w miejscu przebudowanego ratusza i dwa słupy graniczne. Z góry zamkowej rozpościera się jeden z najpiekniejszych widoków.


 

Strona główna
WWW.Augustyn