pl en es de
zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
 


Skype

+48 875683286
e-mail

 

RSS
Gościniec Drumlin

Ciekawe miejsca nad litewskim Bałtykiem

KŁAJPEDA

   

Memel - dawna nazwa Kłajpedy jest jedynym miastem portowym na Litwie i trzecim największym portem nad Bałtykiem. Zalążkiem osady był zamek, wzniesiony w 1252 roku przez zakon kawalerów mieczowych z Inflant. Po zawarciu pokoju melnenskiego Kłajpeda z terenami dolnego Niemna staje się włąsnością Krzyżaków.

Pod koniec XVI wieku miastu nadano przywilej targowy, powstaj,a pierwsze cechy. W 1807 roku Memel zostaje tymczasową stolicą Prus. Wykopano kanał króla Wilhelma, zbudowano linię kolejową Kłajpeda - Tylża . Na przełomie XIX - XX wieku miasto staje się ośrodkiem przemysłowym.

Mimo, że bardzo długo było niemieckie, to Litwini uważali je za swoje. Po pierwszej wojnie światowej przechodzi podobne koleje losu jak Gdańsk. Po zajęciu przez Litwinów przyłączone na krótko do Macieży. W marcu 1939 roku Hitler dokonuje aneksji Kłajpedy i okolicy. Tak zwana Mała Litwa kolejny raz przechodzi pod okupację. Zobacz panoramę miasta.


 

NERINGA

 

Neringa to wspólna nazwa zabudowy na Mierzei Kurońskiej. W skład swoistego miasteczka wchodzą dawne osady rybackie w kolejności od granicy z Rosją (Obwód Kaliningradzki): Nida, Preila, Pervalka i Juodkrante. Smiltyne - piąta osada na północnym cyplu leży naprzeciw Kłajpedy i jest w jej granicach administracyjnych.

Największą atrakcją letniskowej miejscowości jest muzeum morskie i jedno z największych delfinariów w Europie. W 1991 roku na Mierzei Kurońskiej powstał park narodowy, wpisany w 2000 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przeczytaj artykuł: "Wycieczka na Mierzeję Kurońską >>


 

SZYŁOKARCZMA

  

Stara osada założona w 1511 roku. Usytuowana przydrodze Tylża - Kłajpeda. Zalążkiem osadnictwa była karczma przydrożna, która dała nazwę miejscowości. Wkrótce zasłynęła z dużego targu rybnego. Bliskość Tylsit i Memel nie sprzyjały zdobyciu praw miejskich mimo znaczącemu przyrostowi ludności i rozwojowi gospodarczemu.

W 1926 zbudowano kościół luterańsko - ewangelicki z wysoką wieżą z miejskim zegarem. Na uwagę zasługują freski, nawiązujące do wątków biblijnych, ale także przedstawia postacie świeckie, jak zasłużony dla miasta Hugo Scheua, którego pomnik stoi na rynku. Zachowała się również zabudowa z przełomu XIX / XX wieku. Najważniejszą datą dla miasta było podpisanie deklaracji przyłączenia Kraju Kłajpedzkiego do Litwy w 1923 roku.


 

POŁĄGA

 

Najpopularniejszy nadmorski  litewski kurort. Już w XIII wieku była ważnym  ośrodkiem handlowym i konkurowała z Rygą i Lipawą. Pokój melneńskim zagwarantował Litwie dostęp do morza.

Nową historię  wiejskiej osady zapisał ród Tyszkiewiczów. W XIX wieku zbudowali  pałac, założyli park i ufundowali kilka budynków użyteczności publicznej. Jednym z domów był  dawny kurhauz, w którym mieścił się hotel z kawiarnią i restauracją.

Hrabia podzielił grunty na działki pod budowę pensjonatów, dzięki czemu w szybkim czasie nastąpił rozwój morskiego uzdrowiska. Najważniejsze atrakcje to Muzeum Bursztynu w Pałacu Tyczkiewiczów i molo.


Strona główna
WWW.Augustyn