pl en de es
zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
 


e-mail

 

RSS
Gościniec Drumlin

Ciekawe miejsca na Kowieńszczyźnie

KOWNO

 

Miasto pięknie położone w widłach Niemna i Wilii. Dawna osada ukształtowana wokół XIII - wiecznego zamku krzyżackiego.. Według legendy miasto założył w 1030 roku syn rzymskiego księcia Palemona, Kunos.

Dzieli się na Stare Miasto, rozłożone wokół Placu Ratuszowego i Nowe Miasto, rozciągające się po obu stronach Alei Wolności. Większość zabytków skupionych jest na tym obszarze.

Przejdź do opisu historycznych obiektów >>


 

POŻAJŚCIE

 

kliknij i przejdź do strony o KamedułachFundatorem zespołu klasztornego dla kamedułów był kanclerz wielki litewski Krzysztof Zygmunt Pac. Cały projekt powstał z próżności, ponieważ podstawowym zamiarem Paca było wystawienie pomnika potęgi rodu z przeznaczeniem na rodzinna nekropolię. Cel nie został zrealizowany. Po śmierci fundatora budowę finansowali spadkobiercy.

Klasztor w Pożajściu jest jednym z najcenniejszych zabytków późnego baroku. Główna fasada kościoła ma znamiona nowatorskie przez wysunięcie do przodu wież co wyraźniej wyeksponowało kopułę. Autor projektu nie znany. Możliwe, że był nim Giovanni Battista Frediani.                                         W lecie odbywają się muzyczne festiwale >>


 

RUMSZYSZKI

 

Muzeum wsi litewskiej budowano w latach 1966 -1974. Jeden z największych skansenów europejskich. Położony na brzegu Morza Kowieńskiego - zalewu na Niemnie, utworzonego w 1958 roku zajmuje powierzchnie 175 hektarów.

Kompletne zagrody wiejskie prezentują architekturę: Auksztoty, Żmudzi, Dzukiji, Suwalszczyzny, a nawet litewską zabudowę z Małej Litwy (tereny Prus, które przypadły Litwie po II Wojnie Światowej). Jest również odtworzony mało miasteczkowy rynek z drewnianą zabudową. W pomieszczeniach znajdują się warsztaty rzemieślników. Są tam tkacze, wikliniarze, garncarze i kowal.                                                                                                                    Zresztą sam się przekonaj >>


  

KIEJDANY

 

Pierwszy raz Kiejdany zostały wymienione w 1372 roku jako mała wioska rybacka.  Na początku XV wieku należały do Zakonu Krzyżackiego, później od 1545 roku osada zostaje własnością Kiszków. Jako wiano ślubne przechodzi w ręce wojewody wileńskiego Krzysztofa Radziwiłła.

Silny ośrodek kalwiński dynamicznie rozwijający się w XVII i XVIII wieku. W mieście było siedem placów z czego do dzisiaj zostały trzy: 1, 2, 3.

Najważniejsze zabytki: gotycki kościół św. Jerzego, drewniany św. Józefa, renesansowy zbór z kryptą, mieszczącą trumny Radziwiłłów, ratusz z XVII wieku, trzy synagogi, minaret i cerkiew Przemienienia Pańskiego koncentrują sie w centrum. Zobacz miasto na starych pocztówkach: Kedainiai 1Kedainiai 2 oraz panoramy:  1, 2, 3, 4


 

BIRSZTANY

 

Drugie co do wielkości uzdrowisko nad Niemnem. Położone jak Druskienniki nad Niemnem na terenie regionalnego parku Zakole Niemna. W średniowieczu była tu warownia i miejsce polowań Wielkich Książąt Litewskich.

Po I Wojnie Światowej najważniejszy kurort na Litwie. Przyjeżdżali do niego prezydent i premierzy litewskiego rządu. Nad rzeką jest przystań, z której kursują turystyczne stateczki po Niemnie. Z wzgórza zamkowego rozpościera sie piękny widok na wijącą rzekę  wciętą w głębok wąwóz. W miasteczku jest dużo drewnianych, zabytkowych pensjonatów bogato zdobionych, w klimacie XIX - wiecznego spa.                                     Zobacz wirtualny spacer i kościół św. Antoniego Padewskiego >>


 

Strona główna
WWW.Augustyn