pl en de es
zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
 


e-mail

 

RSS
Gościniec Drumlin

Ciekawe miejsca na Wileńszczyźnie

WILNO

  

szlaki turystyki kulturowej w rejonie Wilna - śladami litewskich książąt i magnatówJak każde stare miasto Wilno także ma legędę o powstaniu miasta. Dawno, dawno temu wielki książę litewski wybrał sie w dolinę Świntoroga. Po udanych łowach zmożył go sen. Giedyminowi przyśnił się wilk, wyjący do księżyca.

Rano udał się do Lizdejki, który sen objaśnił tak: „Co bogowie przeznaczyli władcy i Litwie, niech się stanie! Żelazny wilk oznacza zamek i miasto nie do zdobycia, które w tym miejscu założy władca. To miasto będzie ośrodkiem ziem litewskich, zaś wycie wilka oznacza sławę, która będzie rozbrzmiewać po wszystkich krajach…”. Dzisiaj turyści podziwiają kościoły oraz zamek i pałace. Zobacz także panoramy wileńskich zabytków.


 

WERKI

    

Dzisiaj jest to praworzeżna dzielnica Wilna wciśnięta między Śnipiszki i Antokol. W 1780 roku biskup wileński -  Ignacy Massalski zlecił budowę klasycystycznego pałacu. Z miejscowością związana jest legenda jeszcze z czasów pogańskich o Lizdejce i Radziwiłłach. Z nielegalnego związku arcykapłana z piękną niewiastą narodziło się dziecię, podrzucone do ptasiego gniazda podczas książęcego polowania.

Książe zwabiony płaczem przygarnął maleństwo i zajął się jego wychowaniem. Po latach Lizdejko został arcykapłanem. Legenda głosi, że stał się protoplastą rodu Radziwiłłów. Inny przekaz łączy arcykapłana z legendą o założeniu Wilna. Ponoć wskazał Giedyminowi lokalizację miasta, interpretując sen o żelaznym wilku. 


 

KIERNÓW

 

Kiernów, najstarsza stolica Litwy za czasów Mendoga była pogańskim centrum  religijnym oraz książęcą siedzibą. Traci znaczenie po przeniesieniu stolicy przez Mendoga do Trok, a później do Wilna. Miejscowość słynie ze stanowiska archeologicznego,  wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historyczno - archeologiczny rezerwat, zwany Litewską Troją jest swoistym muzeum pod gołym niebem. Każdego roku w czerwcu odbywają się festyny archeologiczne. W miasteczku stoi neogotycki kościół z lat 1914 - 1924 w miejscu drewnianego pod wezwaniem św. Mikołaja z 1739 roku. W pobliżu późno klasycystyczna kaplica Romerów i stara drewniana plebania. W nowej mieści się muzeum kościoła. 


 

TROKI

 

Troki były drugą stolicą Litwy, przeniesioną przez Księcia Mendoga z Kiernowa. Były naturalną bramą wjazdową do Wilna od strony Zakonu Krzyżacjiego, który wielokrotnie najeżdzał póżniejszą stolicę WKL. Dla ochrony Wilna Witold Wielki wybudował obronny zamek na wyspie, jedyny taki we wschodniej Europie.

Dla lepszej obrony sprowadził z Krymu Karaimów, którzy do dzisiaj jako mała grupa etniczna, zamieszkują okoliczne tereny. W miasteczku znajdują się zabytki z różnych okresów. Ruiny zamku na półwyspie i kościoły różnych wyznań (kienesa, cerkiew i dwa kościoły). W zabytkowych drewnianych domach karaimskich mieszcza się restauracje. W 1991 roku utworzono Trocki Historyczny Park Narodowy. Zobacz panoramy zabytków Trok.


 

Strona główna
WWW.Augustyn