pl en es de
zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
 


Skype

+48 875683286
e-mail

 

RSS
Gościniec Drumlin

Osada Jaćwiesko - Pruska

Osada Jaćwiesko - Pruska jest próbą odtworzenia zwyczajów i zabudowy dawnych mieszkańców tej krainy. Na obszarze 7,5 hektara miłośnik historii tamtych czasów Piotr Łukaszewicz postanowił zbudować dawny gród jaćwieski. Jest to jego misja.

Zgromadził dużą wiedzę historyczną, czasami kontrowersyjną. Fascynują go Sarmaci - tajemniczy ród sprzed czasów jaćwieskich. Sam uważa się za w 1/3 Litwina, Prusa i Jaćwinga. Oprowadzając wycieczki barwnie opisuje tamte czasy. W ten sposób chce ocalić pamięć o Jaćwingach i głosić legendy o nich. 

Wszystkie budowle powstały przy konsultacji z historykami. Najokazalszy jest drewniany gród  warowny otoczony fosą i palisadą.  Wejście na dziedziniec prowadzi mostem nad fosą przez bramę warownej wieży. Na całym terenie królują okazałej wielkości kamienie zwożone z okolicznych pól. Największe - zdaniem Pana Piotra - były kamieniami ofiarnymi. Wyznaczono miejsca dawnych obrzędów pogańskich, na których płonął wieczny ogień. 

W środku osady na leśnej polanie znajduje się „święty gaj”. Od tego miejsca prowadzi ścieżka edukacujna zwana "Aleją Kamieni". Na ogromnych głazach wyrzeźbione są podobizny i imiona wodzów jaćwieskich oraz nazwy plemion pruskich, zamieszkujących ziemie od Bałtyku po Niemen. Na końcu ścieżki, na ogromnym głazie ustawiono wielki metalowy krzyż, który jest repliką krzyża Bałtów.

Dla pasjonatów przewidziane są noclegi w warowni w spartańskich warunkach, tak jak kiedyś żyli wojowniczy Jaćwingowie, na surowych drewnianych łożach pod przykryciem skór. Wszystko musi być po dawnemu.

Strona główna
WWW.Augustyn