pl en es de
zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
 


Skype

+48 875683286
e-mail

 

RSS
Gościniec Drumlin

Ciekawostki o Suwalszczyźnie

EMIGRANT ZE SZWAJCARII


Pierwszy raz usłyszałem o Szwajcarze na Suwalszczyźnie w połowie lat 90-tych. W tym czasie miałem domek letniskowy w Atenach nad jeziorem Blizno i postanowiłem odszukać jego siedlisko w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Jestem fanem turystyki rowerowej, a z uwagi na niedużą odległość do Krainy Moren, udałem się tam na rowerze w poszukiwaniu gospodarstwa ekologicznego, w którym produkuje się oryginalne sery podpuszczkowe z mleka krowiego i koziego.


Zasięgając języka u miejscowej ludności wreszcie dotarłem do celu mojej podróży. Okazało się, że poprzedniego roku przejeżdżałem niedaleko jego gospodarstwa, nie będąc świadomy tego faktu. Zapamiętałem to miejsce po stojącym za stodołą oryginalnym indiańskim tipi, wynajmowanym dla turystów na noclegi. O Thomasie słyszałem z audycji radiowej Trójki - "Filozofia robienia sera" i filmu dokumentalnego z cyklu "Małe Ojczyzny" emitowanego w TVP2.


O przybyszu z Alp krążą różne opowieści. Przeważnie, jak w plotkach, prawda przeplata się z fikcją. Jedno jest pewne - Suwalszczyznę wybrał za nową Małą Ojczyznę z powodu czystego powietrza i  nieskażonej cywilizacją przyrody.


Najlepiej będzie jak sam poznasz historię rodziny Notterów, osiadłą niedaleko jeziora Hańcza - najgłębszego w Polsce i na Niżu Srodkowoeuropejskim. Wejdź na stronę www.realearth.pl, a poznasz prawdę o Claudii i Thomasie. NAJ... FORMY RZEŹBY POLODOWCOWEJ W SUWALSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM


SPK - pierwszy park krajobrazowy w Polsce kryje wiele unikatowych form geomorfologicznych, będących składnikiem niepowtarzalnego krajobrazu ostatniego zlodowacenia.


Tu znajdują się:

 • najpiękniejsze w Polsce drumliny1 w Wodziłkach - wsi starowierów z zabytkowąmolenną
 • najdłuższy zespół ozów2 turtulskich, położonych w głębokim wąwozie rzeki Czarnej Hańczy, ukształtowanym przez topniejący lodowiec skandynawski. Można je podziwiać ze ścieżki edukacyjnej "Doliną Czarnej Hańczy"
 • najwspanialsza zawieszona dolina3 rzeki Kozikówki, położona 10 metrów nad korytem Czarnej Hańczy
 • najgłębsze w Polsce i na Niżu Środkowoeuropejskim jezioro Hańcza - mekkapłetwonurków nie tylko z kraju.
 • najładniejsze, owiane legendami Jaćwingów, dawnych mieszkańców tej krainy - jezioro Szurpiły
 • najsłynniejsze, z plenerów do filmów : "Dolina Issy" Konwickiego i "Pan Tadeusz" Wajdy - jezioro Jaczno
 • najbardziej podziwiane widoki na jeziora smolnickie z punktu widokowego u "Pana Tadeusza" i Góry Zamkowej na okalające jeziora: Szurpiły, Dworczysko, Jeglówek i zarastający Jeglóweczek
 • najgłębiej ukryte wiszące torfowisko ze stanowiskiem skrzypu olbrzymiego, gdzie z bardzo pochylonego stoku wypływają liczne źródła, nie zamarzające w najsilniejsze mrozy
 • najbardziej tajemnicze jezioro Jeglówek z legendą o Jegli
 

Słowniczek:

 • 1  drumliny to zespoły równolegle ułożonych wydłużonych wałów, rozdzielonych podłużnymi zagłębieniami. Zbudowane z podobnego materiału jak moreny ale ułożone są prostopadle do czoła lądolodu
 • ozy to kręte wały o stromych stokach powstałe przez prostopadłe wytapianie wód pod lodowcem. Ciągną się nieraz na odcinku kilku kilometrów
 • wiszące doliny to efekt wypływających strumieni w miejscach ich ujścia do dolin wypełnionych martwym lodem. Po wytopieniu martwego lodu odsłania się dolina, na dnie której płynie rzeka kilka metrów poniżej strumienia wpadającego do niej 

ABSURDY  MINIONEJ  EPOKI PRL - u

 

Motywacją powołania jakiejkolwiek formy ochrony krajobrazu Północnej Suwalszczyzny była troska o odsunięcie groźby niedorzecznej wizji uprzemysłowienia terenu Polski północno - wschodniej z powodu bogatych złóż rud wolframu i wanadu.

 

Najświetniejsze umysły, miłośnicy niepowtarzalnego krajobrazu byli przekonani, że nic nie jest w stanie zrekompensować bezpowrotnie zniszczonego tak cennego krajobrazu.

 

Dopiero w 1963 roku po wielu staraniach powstał rezerwat  "Jezioro Hańcza". To był początek drogi do powołania pierwszego w Polsce parku krajobrazowego. Nastąpiło to 12 stycznia 1976 roku. Wszyscy ludzie dobrej woli mogli nareszcie odetchnąć. Co jakiś czas krążyła plotka reaktywacji planów budowy zakładu górniczego do wydobywania ukrytego bogactwa tej ziemi. Ostatni raz miało to miejsce po transformacji ustrojowej. Dzisiaj po wejściu do U.E. zagrożenia definitywnie odeszły. Suwalski Park Krajobrazowy znalazł się na terenach "Natura 2000" i jakiekolwiek zakusy skończą się podobnie jak z budową estakady nad Doliną Rospudy.


Tymi pomysłami były:

 • budowa estakady nad unikatową doliną rzeczki Kozikówki (tej od zawieszonej doliny)
 • budowa elektrowni szczytowo - pompowej na jeziorze Jaczno (chyba najpiękniejszym w SPK).no i nieszczęsna kopalnia, w której osady poprodukcyjne zapełniałyby wszystkie wąwozy i zagłębienia terenu parku niszcząc to piękno, które dał nam lodowiec skandynawski. Odór z nagromadzonego błota spowodowałby wyludnienie okolicznej ludności
 

Taką wizję serwowali nam włodarze tamtej epoki.

 WIECZNA ZMARZLINA

 

Sensacyjny news obiegł krajowe i zagraniczne media w lipcu 2010 roku. Na linii Udryn - Szypliszki geolodzy zlokalizowali wieczną zmarzlinę taką jak na Syberii i Alasce; jedyną w Europie Środkowej na głębokości 356 metrów odnotowano jak na tę głębokość bardzo niską temperaturę + 0, 07 st. Celsjusza. To europejski fenomen przyrodniczy i najzimniejsze skały w Europie.

 

Rok wcześniej geolog goszczący w kawiarni naszego gościńca nieoficjalnie poinformował mnie o tym fakcie jeszcze przed sensacyjną wiadomością w prasie i telewizji. Wtedy już przypuszczał z analizy map satelitarnych, że pewien układ pokładów geologicznych sugeruje taki fakt.


Normalnie zagłębiając się do wnętrza ziemi temperatura skały rośnie. Na obszarze badań paradoksalnie zamiast rosnąć - maleje.  W takim terenie nie zdaje egzaminu zakładanie pompy ciepła, jako źródła ogrzewania. 


W przyszłym roku naukowcy przeprowadzą badania ważne dla rozwoju geotermii na Suwalszczyźnie.

po porodzie

Strona główna
WWW.Augustyn