pl en es de
zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
 


Skype

+48 875683286
e-mail

 

RSS
Gościniec Drumlin

Jednodniowa wycieczka do Kowna

Historia Kowna nierozerwalnie związana jest z historią Litwy. To w geograficznym sercu współczesnej Litwy u zbiegu Niemna i Wilii w IV – V w. p.n.e. powstała osada, a w XIII w. został wybudowany zamek kowieński, uważany za najstarszy na Litwie. Na początku XV w. Kowno otrzymuje prawa magdeburskie. Centrum miasta lokalizuje się wokół Placu Ratuszowego. W XX w. po odzyskaniu niepodległości przez 20 lat Kowno było tymczasową stolicą .Następuje szybki rozwój miasta i trzykrotny przyrost ludności. Powstaje dużo budowli w stylu neoklasycyzmu i zmodernizowanego baroku. Nazywane jest „Małym Paryżem”.

 

 

Moja pierwsza wizyta w Kownie jeszcze przed zniesieniem granic wewnętrznych w U.E. ograniczyła się zaledwie do spaceru po Starówce Aleją Wolności – szerokim pasażem, łączącym zabudowę z początku XX w. z gotycką częścią miasta, posadowioną w okolicach Placu Ratuszowego i ulicy Wileńskiej.

Zgłębiając wiedzę o tym mieście odkryłem wiele ciekawych miejsc godnych polecenia. Mało kto wie o twierdzy kowieńskiej – unikalnym zespole architektonicznym w skali całej Europy. Wiosenne festiwale jazzowe, „Dni Kowna”, letnie festiwale w Pożajściu (barokowy dawny  klasztor kamedułów nad tzw. Morzem Kowieńskim sztucznym zalewem powstałym po wybudowaniu elektrowni wodnej na przedmieściu Kowna) przyciągają coraz większe rzesze turystów. Zwiedzając Kowno trzeba wjechać kolejką linową podobną do tej na Gubałówkę na jedno z wielu wzgórz okalających miasto. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramę Kowna. Atrakcją jest Muzeum Diabłów na kowieńskiej Starówce z 3000 eksponatów.

 

Można także zwiedzanie miasta połączyć z wizytą w narodowym skansenie w odległych o 12 km Rumszyszkach. W Muzeum wyeksponowane są zabudowania wiejskie czterech regionów kulturowych Litwy (Suvalkija -Sūduva, Żmudź, Auksztota i Dzukija) oraz ekspozycja z zabudową małomiasteczkowego rynku.

 

Nie zapominajcie o posiłku -  po tak intensywnym zwiedzaniu warto odwiedzić restauracje w Kownie i skosztować wyśmienite potrawy kuchni litewskiej. Gorąco polecam „Żalias Ratas” czyli „Zielone Koło” - ulubiona restauracja inteligencji kowieńskiej lub „Berneliu Uzeiga” ( w wolnym tłumaczeniu „Karczma Kawalerki” – czyli młodych kawalerów). Logo restauracji jest zdjęcie z okresu międzywojennego, kawalerów siedzących przed karczmą z kuflami piwa.

Powrót >>

 

 

 

 

Strona główna
WWW.Augustyn